Вся історія Африки складається із загадок. І хоча цей материк справедливо вважається колискою людської цивілізації, науковцям дуже мало відомо про справжню історію Африки та її населення.
Багато тисяч років тому Африка виглядала зовсім не так як зараз. Територія пустелі Сахари, наприклад, була саванною, цілком сприятливою місцевістю для поселення і землеробства і була заселена людьми. Вся територія Сахари була тоді родючою землею, там знайдено безліч предметів побуту. Це говорить про те, що люди тут займалися і землеробством і полюванням і рибальством, а також мали свою культуру. Саме в той час і зароджувалося перше мистецтво живопису Африки.
Згодом, коли савана стала перетворюватися на пустелю, племена і народи звідси рушили на південь. На територіях Африки, південніше Сахари, також знаходять залишки древніх цивілізацій. Їх декілька і вони всі примітні своєю розвиненою металообробкою.
Історія народів Африки
Судячи зі знахідок археологів добувати і обробляти метали навчилися тут задовго до того, як це ремесло було освоєно іншими культурами. І відомо, що сусіди охоче торгували з жителями цих місць, оскільки були зацікавлені в придбанні якісних виробів з металу. Весь Стародавній Схід, Єгипет, Індія і Палестина везли з Африки залізо і золото. Навіть Римська імперія постійно торгувала з країною Офір, як вони називали ці багатющі землі. Звичайно, заїжджаючи за товарами стародавні купці везли сюди і свої предмети побуту, звичаї та легенди, що забезпечувало змішання культур Африки та інших континентів.
З гідно з деякими сучасними історичними даними, одним з перших місць в Тропічній Африці, де розвивалася і формувалася цивілізація, була Гана, було це десь 3 століття до н. е. Південніше і навколо неї також виникали різні осередки культур. Треба сказати що цивілізації, які розвиваються в країнах Африки, були не схожі на цивілізації Середземномор’я або Сходу. Цим згодом скористалися колонізатори, оголосивши їх слаборозвиненими і примітивними.
Історія стародавнього освоєння Африки
Мабуть, найбільш добре вивчена і описана з усієї Африки це Єгипетська цивілізація, але і в її історії залишається ще дуже багато загадок фараонів. Відомо, що тут пролягали основні торговельні шляхи, і постійно відбувалося спілкування з іншими сусідніми і більш віддаленими народами. Каїр досі залишається найбільшим містом в Африці, центром взаємодії і торгівлі народів Африки, Азії та Європи.
Набагато менш вивчена древня гірська цивілізація Абіссінії, центром якої в давнину було місто Аксум. Це територія Великого Африканського Рогу. Тут пролягає найдавніший тектонічний розлом, рифова зона, і гори, що тут досягають висоти понад 4000 метрів. Географічне положення країни забезпечувало суверенний розвиток з невеликим впливом інших культур. Саме тут, як показують історичні дослідження і знахідки археологів, і зародилася людська раса, на території сучасної країни Ефіопії.
Сучасне вивчення історії Ефіопії відкриває нам все більше подробиць розвитку людства. Культура тут цікава тим, що дана територія ніколи не була ніким колонізована і до сьогоднішнього дня зберегла багато дивовижних особливостей.
В середні віки на північ Африки прийшли араби. Вони вчинили сильний вплив на становлення культур у всій північній, західній і східній Африці . Під їх нім впливом на цій місцевості стала швидше розвиватися торгівля, з’являються нові міста в Нубії, Судані та Східній Африці. Утворюється єдина область Суданська цивілізації, що тягнеться від Сенегалу до сучасної республіки Судан.
Також стали утворюватися нові мусульманські імперії. На південь від суданських областей формуються свої міста з народів місцевого населення. Більшість африканських цивілізацій, відомих історикам, переживало підйом до кінця XVI століття. З цього часу, з проникнення європейців на материк і з розвитком трансатлантичної работоргівлі, відбувається занепад африканських культур. Уся північна Африка (крім Марокко) до початку XVIII століття увійшла до складу Османської Імперії. До кінця XIX століття, з остаточним розділом Африки між європейськими державами, настає колоніальний період.
Африка насильно долучається завойовниками до індустріальної європейської цивілізації. Відбувається штучне насадження не властивих раніше для даної місцевості способів життя, взаємин і культур; грабіж природних ресурсів, поневолення основних народів і знищення автентичних культур та історичної спадщини.
Історія Африки в середні віки
До 1900 року практично весь материк був поділений між основними європейськими державами. Великобританія, Франція, Німеччина, Бельгія, Іспанія та Португалія – всі мали свої колонії, межі яких постійно коректувалися і переглядалися. Після Другої Світової війни швидко почався зворотній процес деколонізації. Але раніше всі межі колоніальних територій проводилися штучно, без урахування відмінності народів і розселення племен. Після надання їм незалежності майже у всіх країнах відразу розпочалися громадянські війни.
Влада диктаторів, міжусобні війни, постійні військові перевороти і як наслідок – економічні кризи і зростаюча бідність – все це було і залишається головним “досягненням” місцевих правлячих кіл. Тим не менше, тут зберігся достатній потенціал для відродження та подальшого розвитку місцевих народів.