Упродовж двох днів у центрі Івано-Франківська, біля Ратуші, готуватимуть мармуляду (повидло), яким пригощатимуть гостей мистецької акції. Це одна з родзинок фестивалю “Станиславівська мармуляда”, який розпочався сьогодні в Івано-Франківську.
Як розповів співорганізатор фестивалю Тарас Лялик, на джем іде півтонни яблук, а смажать їх у 300-літровому казані. У неділю першим дегустуватиме повидло місцевий стронгмен Назар Павлів.
Такий фестиваль є своєрідною мандрівкою в історію міста, нагадує про “мармулядову пожежу”. За легендою, у 1868 році на вулиці Липовій смажила господиня сливову мармуляду, та відволіклася на балачки чи то з сусідкою, чи то з молодим драгуном. Вітер підхопив жаринку, загорівся дах, через годину пожежа охопила все середмістя і знищила чверть будинків у Станиславові (так до 1962 року називався Івано-Франківськ).
Як зазначає краєзнавець Володимир Устинський, городянам потрібно знати історію свого міста і вчитися берегти те, що мають. З цієї пожежі почалися кам’яно-цегляна розбудова міста замість дерев’яної і створення своєї пожежної команди.
Про це нагадують і “театралізовані господарі” свята – пані Зося та драгун Богдан. Логічною є участь у дійстві представників управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в області – пожежників, які в неділю представлять засоби захисту від вогню.
“Станиславівська мармуляда” відбувається і як виставка-ярмарок. Свою продукцію представили місцеві виноградарі, пасічники, медовари. За словами голови спілки пасічників Прикарпаття Івана Юська, такий “мармулядовий” фестиваль проходить лише в Івано-Франківську, це і туристична принада, і популяризація натуральної, екологічно чистої продукції. Завтра до фестивалю долучаться ще кондитери та пекарі.
Фестиваль “Станиславівська мармуляда” в Івано-Франківську відбувається вдруге.