Система часткової оплати – розстрочка – існує на первинному ринку нерухомості з кінця 1990-х років. До кризи більшість забудовників практикували лише розстрочку під відсотки. Після економічних потрясінь цей механізм став масовим інструментом придбання житла на первинному ринку. А його учасники почали пропонувати безвідсоткові варіанти.
Отримати розстрочку від забудовника набагато простіше, ніж іпотечний кредит. У переважній більшості випадків компанії не потребують будь-яких документів про фінансове становище покупця. Пайовикам легше узгодити суми та терміни виплат: найчастіше договір придбання житла, що будується в розстрочку складається індивідуально. Зазвичай забудовники не штрафують пайовиків, які прострочили черговий транш по розстрочці на пару-трійку днів.
Перспективний інструмент
Попри зазначені ризики, в найближчі кілька років механізм розстрочок буде розвиватися. Дороге банківське фінансування, жорсткість умов до іпотечних позичальників та зручність системи «відкладеного платежу» сприятимуть його процвітанню.
Продаж житла в розстрочку фактично дозволяє забудовникам конкурувати з банками. Ця схема затребувана у тих клієнтів, які не можуть або не хочуть оформляти іпотеку. В першу чергу, їй користуються ті громадяни, яким банки не схвалюють заявки на отримання кредиту.
Купуючи квартиру в розстрочку, варто пам’ятати:
Найчастіше ціна придбаної таким чином нерухомості буде вищою, ніж при 100% оплаті.
Забудовники вказують різну вартість житла – з урахуванням знижок при одноразовій оплаті та без них. Завдяки чому можна розрахувати суму переплати.
Розстрочка хоч є ефективним та відносно недорогим – в порівнянні з іпотечним кредитуванням – механізмом придбання житла, але несе в собі безліч ризиків.
Щоб не поповнити ряди ошуканих пайовиків, купувати житло в розстрочку має сенс лише на високих стадіях готовності будинку. У цьому випадку ризики покупця будуть мінімальні.
Переваги та недоліки розстрочки
Попри те, що починає потихеньку відновлюватися іпотечне кредитування, ажіотажу в цій сфері не спостерігається. Високі процентні банківські ставки та дефіцит позичальників з підтвердженими доходами все більше орієнтують покупця на придбання житла в розстрочку.
Купівля квартири в розстрочку у забудовника має ряд переваг:
можливість купити квартиру під 0 -10% річних;
можливість придбати житло, не маючи всієї суми відразу;
економія на платіжках;
вартість оформлення обійдеться дешевше, ніж при іпотечному кредитуванні;
простота оформлення;
відсутня «зайва ланка» – банк.
Але є не зовсім приємні моменти:
термін позики, як правило, невеликий, та потрібно максимально швидко погасити борг;
при оформленні на більш тривалий термін – вартість фіксується в доларах, є ризик переплатити через курсову різницю;
спочатку вартість квадратного метра трохи дорожче.
Тим, хто назбирав початковий внесок, та хоче придбати житло в новобудові підійде розстрочка від забудовника, тому що не кожен банк погодитися кредитувати житло в споруджуваному будинку.
Без грошей та житла
З першого погляду може здатися, що розстрочка являє собою додатковий механізм зниження ризиків при купівлі житла, що будується. Якщо ви купите квартиру за системою часткової оплати, а забудовник перестане виконувати свої зобов’язання, віддавати решту суми не доведеться. Значить, ви втратите лише ті гроші, які вже внесли за квартиру.
Проте, якщо забудовник виявиться неспроможним, покупці житла в розстрочку ризикують більше тих, хто придбав нерухомість шляхом 100% оплати або за рахунок банківського кредиту. У разі передачі будинку новому забудовнику, він, швидше за все, буде пропонувати пайовикам, які не до кінця виконали свої зобов’язання по розстрочці, викупити неоплачені квадратні метри за новою ціною, встановленою забудовником. Іншими словами, заплатити доведеться більше – в порівнянні з вартістю житла, спочатку закладеної в договорі з попереднім забудовником.
До того ж якщо почнеться процес банкрутства забудовника, а будинок став до ладу, покупці, які внесли частину суми, можуть вимагати лише повернення грошей, але ніяк не права власності на квартиру. Втім, якщо компанія виявиться неспроможною, доплачувати доведеться тим, хто повністю оплатив договір. За чинним законодавством, у разі оголошення компанії-забудовника банкрутом пайовики повинні об’єднатися в ЖБК та добудовувати будинок своїми силами.
Ризикують компанії, що пропонують житло в розстрочку. Потенційних покупців, які купують нерухомість за допомогою механізму відкладених платежів, забудовники перевіряють здебільшого формально. Далеко не всі покупці в змозі адекватно оцінити свій фінансовий стан та прорахувати ризики. До того ж одноразові платежі по розстрочці зазвичай вище, ніж по іпотеці.
Якщо покупець житла не зможе виконувати свої зобов’язання, договір із забудовником розривається. Компанія виплачує дольнику сплачену ним суму за вирахуванням штрафних санкцій. У кожного забудовника вони різні.