Кількість нових житлових комплексів в Україні сьогодні вражає. Будівництво активно ведеться не лише в столиці, але й у регіонах. Переконатись у цьому дозволяє портал novostroyki.lun.ua/uk/, на сторінках якого зібрані усі актуальні новобудови країни. Втім, високі темпи будівництва зовсім не означають, що ринок нерухомості повністю відновився від попередньої кризи і не має проблем. Експерти все частіше говорять про можливий обвал цін уже найближчими місяцями. Аналізуємо прогнози і перспективи.
Сьогоднішні тенденції
Найбільша проблема українського ринку нерухомості – відсутність грошей у покупців. Уже давно в Україні відоме поняття «відкладеного попиту», оскільки населення потребує вирішення житлового питання, але наразі не має для цього фінансових можливостей. Такі тенденції змушують забудовників зменшувати вартість квадратного метра, аби зробити свої об’єкти більш привабливими для покупців. Найактивніше втрачають в ціні квартири великої площі. Вони користуються сьогодні найменшим попитом не лише через їх вартість, але й через зростання цін на комунальні послуги, зокрема опалення.
Ще однією актуальною тенденцією на ринку первинного житла став перепродаж квартир у будинках, будівництво яких ще не завершено. Кількість таких угод, за оцінками аналітиків, за останні рік зросла майже на третину. Найчастіше такі квартири продають люди, які придбали їх на етапі котловану з метою заробити, але зниження вартості квадратних метрів змушує їх нервувати і позбуватись житла раніше запланованого.
Як уникнути кризи
Підвішений стан на ринку житла змушує нервувати не лише покупців, але й забудовників. Велика частина компаній уже сьогодні зменшила ціни на свої квартири майже до максимально можливої межі. Подальше зниження є абсолютно невигідним, що загрожує призупиненням або закриттям проектів. На даний момент в Україні нараховується понад 16 тисяч об’єктів, будівництво яких тимчасово призупинено. І ця цифра зростатиме.
Аби уникнути кризи, забудовники мають декілька шляхів:
Продовжувати зменшувати вартість квадратного метра до мінімуму, аби збільшити кількість проданих квартир і закрити проект принаймні «в нуль».
Робити перепланування квартир (де це можливо), зменшуючи кількість апартаментів великої площі, попит на які сьогодні дуже низький.
Налагодити контакти із банківськими установами, пропонувати покупцям вигідні умови розстрочки і, можливо, кредитування.
Який шлях оберуть забудовники, чи вдасться уникнути обвалу ринку – дізнаємось уже найближчим часом.