Святі місця в Африці мають глибокі культурні традиції, найбільш яскраво виражені на території сучасної Ефіопії. За абіссінськими переказами біблійна цариця Шеви, дізнавшись про неперевершену мудрість царя Соломона, здійснила паломництво в Єрусалим. Після чого привезла в свою країну віру в єдиного Бога, мудрість стародавніх іудеїв і царського сина роду Давидового. Можливо, це було перше велике паломництво на континенті, в усякому разі, воно найвідоміше в історії Африки якщо не брати до уваги вихід євреїв з Єгипту.
Досі жителі Абіссінії люблять подорожувати в “храми та монастирі”, які у великій кількості розкидані по території країни. Такі подорожі навіть закладені в місцевих традиціях, прийнято здійснювати їх на честь релігійних свят. Популярно також у сучасних африканських віруючих паломництво в Єрусалим, Ізраїль і Єгипет.
Значна частина населення материка сповідує іслам. Послідовники мусульманської традиції завжди контактували і торгували з Африкою, а з середніх століть активно заселялися на її теренах, особливо з боку півночі-заходу й Аравії. В ісламі прийнято паломництво в Мекку. І, звичайно ж, віруючі відразу проклали маршрути в Аравію і Палестину.
Святі місця Африки: християнські храми та монастирі
Християнство прийшло в Африку близько 4 го століття н. е. Основним центром християнства в Африці стала стародавня Абіссінії (Ефіопія). В горах Великого Африканського Рогу, на території сучасної Ефіопії процвітало древнє царство Аксум. Тут вже існувала стародавня культура, що знайшла своє відображення у величезних кам’яних монолітах, які існують і донині.
Храми Єгипту
Це найвищі кам’яні башти, що складаються з цілісного шматка каменю, відомі дослідникам. Ймовірно ці споруди носили релігійний характер, точні дати їхнього зведення та цілі донині невідомі. Відомо, що в 4 му столітті н. е. великий цар Езан залишив після себе багато літератури на різних мовах, і там же багато священних писань. Він же ввів зображення хреста на монетах.
У п’ятому столітті в Абіссінію прийшли дев’ять святих. Вважається, що це сирійські вчені-монофізити, вигнані з рідної землі за єресь. Вони привезли на землю Абіссінії багато священних писань і деякі з їхніх імен мають відношення до відомих монастирів. Саме вони привнесли зразок монастирського укладу в Абіссінію. Аксум досі є святинею для всіх жителів країни і за переказами тут зберігається старозавітний Ковчег Завіту Милосердя. Також цей стародавній центр цивілізації дуже популярний у паломників і туристів різних країн, там же можна спостерігати християнські африканські ікони давнини.
У 1150-1220 в країні жив цар Лалібела, який відрізнявся своєю мудрістю та праведністю. Він також запам’ятався багатьма чудесами, що траплялися в його житті. Наприклад, за переказами йому було видіння, в якому Всевишній заповідав йому видовбати в скелях 11 храмів, що він і зробив. Згодом місцевість з цими храмами була названа ім’ям царя Лалібела. Там існують храми, видовбані в скелях і з’єднані між собою підземними переходами. Церкви ці діють донині і є центром паломництва багатьох віруючих. Практика видовбування храмів у скелях переросла в традицію і по всій гірській території країни тепер існує безліч унікальних церков і скитів.
Святі місця озера Тана
Монастирі озера Тана існують також з незапам’ятних часів. Озеро знаходиться в 400 км від столиці Ефіопії Аддіс-Абеби. За легендами та прадавніми історіями Африки перші поселення організували тут ще дев’ять святих, які прийшли зі Сходу. Зараз на островах цього красивого острова знаходяться чоловічі та жіночі монастирі. Монахи і монахині рідко спілкуються з приїжджими, обмежуючись як правило невеликою екскурсією островом. Монастирські статути тут за старовинним правилами суворі. Дуже вшановується дотримання різного роду аскез і постів. У ченців тут мінімум 250 пісних днів у році. Місця тут відрізняються красою і просякнуті молитвою і добротою, і користуються популярністю у християнських паломників всього світу.
Гондар – місто на північному березі озера Тана. Фасілідас Великий першим з правителів облаштував тут свою резиденцію. Він вибудував величезний за тими мірками і дуже незвичайний замок-палац через який згодом і прославилася вся місцевість. Гондар був столицею протягом кінця XVII го і всього XVIII століть. За цей час місто перетворилося на центр релігійного мистецтва та освіти. Живопис і каліграфія розвивалися тут, заохочувані церквою, чернецтвом та монархом.
Сюди заїжджали католицькі священики європейської місії, і навіть на якийсь час затрималися тут, але були вигнані Фасілідасом. Історично в Гондарі склався свій стиль зображення і фрески. Фрески тут можуть покривати всю внутрішню поверхню стелі храму і відрізняються особливою стилістикою зображення. Школа мистецтв Гондар досягала небувалих висот також у виготовленні хрестів, що використовуються при службі. Хрести Гондара мають свій власний неповторний стиль.
Монастир Святого Георгія
В Єгипті один із центрів туризму в Африці. Християнське населення складає всього 10%. Тим не менш, на території Єгипту знаходяться декілька цікавих храмів і монастирів. Так, наприклад, Монастир Святого Георгія в християнській частині старого міста Каїра.
Це жіночий коптський монастир і неподалік від нього є ще закритий зараз чоловічий. На його території діє церква Святого Георгія. Храм Святого Георгія має незвичайну круглу форму, оскільки був збудований на старому фундаменті римської споруди. Всього в храмі чотири поверхи, з яких два підземних. На жаль при розливах Нілу підземні поверхи часто затоплюються. У храмі знаходяться частки святих мощей Святого Георгія і його чудотворна ікона.
Монастир Святої Катерини
Також святі місця африканського континенту включають в себе монастир Святої Катерини, що знаходиться на півострові Синай біля підніжжя гори Синай. Відміна особливість монастиря – його величезна бібліотека в кілька тисяч стародавніх рукописів. Найстаріші з них датуються IV-V століттями.
Монастир побудований близько 1500 років тому. Комплекс включає в себе кілька цікавих будівель. Всі ці роки монастир безперервно діяв, на ньому не позначилися навіть арабські і турецькі завоювання.
Таким чином, ми з вами розібрали святі паломницькі місця, які дуже популярні на африканському континенті.