Таке питання постає у будь-якого поважаючого себе спортсмена через пару місяців тренувань в тренажерному залі. Адже споживати кілограми курячого філе стає нестерпним, а купувати більш дороге м’ясо або рибу (тунець або телятину) немає ніякого сенсу, оскільки біологічна цінність білку в ньому така ж сама, як у звичайному сироватковому протеїні. Більш того, в деяких випадках протеїновий коктейль має більше поживних речовин у зв’язку з тим, що пройшов менше етапів термічної обробки, ніж, скажімо, шашлик зі свинини або баранини.
Так, на порцію одного протеїнового коктейлю йде мінімум 24 грами білку. Наприклад, в «Золотому стандарті» від Оптимум Нутришн від 69 до 74% чистого сироваткового білка, де половина концентрату і половина сироваткового ізоляту, все інше – піногасники, синтетичні підсолоджувачі групи Е, підсилювачі смаку і т.д.
В цілому будь-який спортивний протеїн містить від 45 до 80% білку, проте відсоток чистих амінокислот не так важливий, як біологічна цінність. Адже організмом засвоюється тільки та кількість, яка необхідна в даний момент. Якщо надходить більше, в кращому випадку воно просто виходить в каналізацію, а в гіршому – гниє, тим самим забруднює організм токсинами. Наприклад, куряча грудка може перебувати в кишечнику до трьох діб, а будь-яке червоне м’ясо – від двох до шести днів, що зі зрозумілих причин спричиняє украй негативний вплив на травну систему і зростання м’язів в цілому.
Швидкість абсорбування сироваткового білку займає не більше 30 хвилин. Важливо не перебільшувати рекомендовану порцію. Так, за один прийом необхідно приймати не більше 30 грамів чистого білка.
Простий приклад: в «Сінта-шість» концентрація чистого білка становить 42%, виробник вказує на упаковці, що в одному скупі 30 грам. Це означає, що в один коктейль потрібно класти 2-2,5 скупи – тільки тоді будуть видимі результати.
Завжди читайте, яка концентрація чистого білку в препараті, адже якщо виробник пише, що порція становить 30 грам, це не означає, що там знаходиться 30 грам чистого білка – це значить, що він рекомендує класти 30 грам порошку, з якої 14-24 г – білок, а все інше – хімікати і цукор.
Сироватковий протеїн є найбільш затребуваним серед аналогів (яєчний, соєвий, казеїнат кальцію, міцелярний казеїн, м’ясний білок), оскільки має відносно невисоку ціну і високу біологічну цінність.
Успіхів і здоров’я, дорогі друзі!