European heritage days, або Дні європейської спадщини, проходять кожного вересня по всій Європі. Це день, коли маловідомі закриті споруди відкривають свої двері для відвідувачів, щоби розповісти таємниці, приховані за їхніми фасадами. Офіційно започаткована Радою Європи у 1991 році, ця традиція покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства.
ІДЕЯ
“Культурна спадщина live” – так можна охарактеризувати ідею, яка вже (понад) 20 років активує мільйони європейців. Принцип простий: один раз на рік відкрити двері зазвичай недоступних для огляду пам’яток і завдяки екскурсіям та іншим заходам “оживити” їх.
Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу. У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом “культурній спадщині – нове життя”. Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що наступного року ця ініціатива була затверджена на конференції Ради Європи.
“Коли я запропонував ідею Днів у Гранаді, у 1985 році, я був Міністром культури Франції. Це проста і водночас приваблива концепція: запросити людей зазирнути за двері і вікна будівель, викликати в них цікавість до захопливої історичної спадщини. Нічого нудного або офіційного… Просто цікавий досвід для кожного”, – каже Ланг.
ДНІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ СПАДЩИНИ У ЛЬВОВІ
“За лаштунками відомого Львова” – так звучить цьогорічне гасло, згідно з яким обиралися основні пункти програми. Подивитися іншими очима на давно відомі пам’ятки, відкрити для себе нові факти про певну будівлю, розповісти іншим таємниці того чи іншого об’єкта… Адже стіни будівель приховують безліч історій, вони є свідками багатьох подій і можуть розповісти значно більше, ніж ми здогадуємося. І наше завдання – надати їм “голос” та спробувати “почути” їхні історії. Як казав Микола Гоголь: “Архітектура — це літопис світу: вона говорить навіть тоді, коли вже мовчать і пісні, і перекази”.
ЯК ВЗЯТИ УЧАСТЬ?
Усі заходи в рамках Днів європейської спадщини є безкоштовними і базуються на ініціативі людей, яким небайдужа історія їхнього міста.