Фестиваль-конкурс “Червене вино” вже протягом двох десятиліть проводиться в Мукачеві, збираючи кращих виноробів нашого краю та сусідніх областей. Він давно став родзинкою у гроні багатьох святкових заходів, які були започатковані у новітню добу, або простіше кажучи, нашими сучасниками. “Червене вино” відроджує та зміцнює давні традиції закарпатських виноробів, завдячуючи яким наш край став тим особливим місцем, де вино стало благодатним напоєм.
Ще у далекому 1376 році королева Угорщини та Польщі Єлизавета для здійснення актів купівлі продажу виноградників надала нашим предкам право користуватися власною печаткою із зображенням святого Мартина. Чи постать святого захисника нужденних, чи сприятливий клімат, чи гори, що зеленим намистом оточують наше місто від холодних вітрів, або все разом стали тим фундаментом, на якому було започатковане, а потім розвивалося швидкими темпами виноробство у місті над Латорицею.
“Червене вино” традиційно проводиться на свято Святого Василя (Старий – Новий рік), який відзначається 14 січня, збираючи велику кількість мешканців та гостей з усіх куточків України та сусідніх країн. У 2016 році фестиваль проходитиме з 13-го до 17-го січня в міському парку “Перемоги”. Нове місце розташування та ще з такою промовистою назвою, може і повинно стати новим кроком у розвитку традиційного фестивалю і власне над цим працює організаційний комітет.
Щойно затверджене “Положення про організацію та проведення фестивалю-конкурсу “Червене вино”у місті Мукачево” та “Критерії відбору та вимоги до учасників фестивалю-конкурсу “Червене вино” (опубліковані у рубриці “Червене вино” на сайті виконавчого комітету Мукачівської міської ради та у засобах масової інформації), спрямовані на встановлення прозорих умов для учасників фестивалю.
Життя і практика завжди вносять свої корективи і кращі пропозиції та напрацювання, підкреслювалось на засіданні оргкомітету, будуть обо’язково враховуватись у подальшій роботі. Дуже хочеться, щоб фестиваль-конкурс “Червене вино” був святом утвердження та розвитку кращих традицій у виноробстві та народному мистецтві, щоб радісна, доброзичлива та весела атмосфера повсюди супроводжували і його учасників, і глядачів.