Африканське плем’я Хімба проживає в області Кунене, що розташовується в північній частині Намібії. Це одне з найскладніших місць для існування людини. Тут панує жаркий африканський клімат, поширена малярія і величезна кількість отруйних змій. Однак, незважаючи на такі складні умови Хімба дуже мирний і доброзичливий народ. Його чисельність за різними даними становить від 20 до 50 тисяч осіб. Історія Хімба починається на сході Африки, звідки вони, пару сотень років тому, спільно з племенем Гереро і переселилися в Намібію.
Традиційний спосіб життя Хімба схожий на спосіб життя інших африканських племен (наприклад, плем’я Ватусі), тобто кочовий. Основним заняттям цього племені є скотарство – розводять велику і дрібну рогату худобу, а також овець. Жінки-хімба мають великий перелік обов’язків. Крім того, що на їхні плечі лягає доїння корів, так вони ще й виконують більш важку роботу – забезпечують поселення водою і навіть будують житла. Крім того, вони зобов’язані здійснювати догляд за дітьми. Причому, часто одна жінка дивиться не тільки своїх, а й чужих нащадків. Поки їхня мама працює.
Традиції племені Хімба
Поселення Хімба будують по колу. У центрі розташовують кошари, які оточують своїми житловими будівлями. Їхні будинки дуже схожі на юрти. В якості будівельних матеріалів використовують молоду деревину, з неї формують каркас майбутнього будинку, який потім обліплюють брудом і гноєм, вся це конструкція чудово засихає і закріплюється під променями жаркого африканського сонця.
До наших днів у племені Хімба існує культ предків. Також вони проводять ритуали, в яких використовують окорува (священне полум’я), адже для них воно є символом нерозривного зв’язку світу живих з світом мертвих. Окорува горить постійно, поки живий старійшина. Коли ж він залишає світ живих, його житло підлягає знищенню, а саме полум’я гаситься. Члени сім’ї старійшини зобов’язані всю ніч здійснювати танцювальний ритуал.
Говорячи про плем’я Хімба необхідно окремо зупинитися на їхньому зовнішньому вигляді. Це плем’я, як і представники племені Ватусі, величезну увагу приділяє своїй зовнішності і догляду за нею. Хімба не упускають жодної дрібниці: зачіска, різноманітні прикраси, одяг – за всім цим ретельно стежать, адже це частина багатовікових традицій Хімба. Навіть немовляті, що тільки-но з’явилося на світ, одягаються прикраси з перлів.
Представниці прекрасної половину Хімба яскраво виділяються на тлі інших племен, що проживають на території Намібії. Це високі стрункі жінки, які мають червонуватий відтінок шкіри і особливо не обтяжені одягом. Відсутність нарядів компенсується численними прикрасами з міді, черепашок, перлів і т.д. Прикраси носять на руках, ногах, шиї, загалом, скрізь, де їх тільки можна пристосувати.
Варто зазначити, що таким чином вони не тільки декорують себе, але і захищають. Наприклад, браслетами на ногах – від змій, яких в надлишку в області Кунене. Також у жінок цього племені чудова постава, яка формується в результаті постійного носіння на голові ємностей з водою. Взагалі жінки Хімба вельми привабливі: стрункі постаті, мають тонкі риси обличчя і мигдалеподібний розріз очей.
Традиційно Хімба покривають все своє тіло, а також обличчя і голову своєрідною мазю, до складу якої входить жир, охра і попіл. Тому їхня шкіра і має червоний відтінок. Також, таким чином, вони оберігають свою шкіру від палючого африканського сонця. Крім того ця суміш володіє своєрідним косметичним ефектом і надає шкірі еластичність і блиск.
Жінки Хімба не мають звички митися, всі гігієнічні процедури пов’язані з цією сумішшю. Традиційними жіночими зачісками народу Хімба є різні кіски, в залежності, від вигляду яких, можна зрозуміти – чи заміжня дівчина. Чоловічі та дитячі зачіски також дуже різноманітні. Крім того, одружені чоловікі, носять головний убір – тюрбан.
Через складні кліматичні умови Хімба рідко контактують з цивілізованим світом. Тому все, що взяло це плем’я від сучасних благ цивілізації – це поліетиленові пакетики і пляшки з пластику. У них вони зберігають свої численні прикраси та побутові предмети.
Хімба, як і багато інших африканські племена, зокрема плем’я Водаабе серйозно постраждали в період колоніального освоєння Африки. Цей маленький народ піддався нещадному геноциду (масовому знищенню) в 1904 році. Його здійснював представник німецької колоніальної машини Лотар фон Трот, він же керував масовими вбивствами і в інших племенах, які населяють територію Намібії, деякі з них були повністю стерті з лиця землі (наприклад, Гереро). На щастя, Хімба вдалося уникнути подібної долі, проте чисельність цього племені різко скоротилася.