Де живуть копти?

Копти – це народ з давньою і дуже цікавою історією. На питання, де в основному живуть копти, відповідь однозначна – на території Єгипту. Вони ведуть свою історію ще від фараонів і автохтонного (неарабського) давньоєгипетського населення. Проте копти і до наших днів зберегли свою давню культуру, мову і релігію.

За своїм віросповіданням вони є православними християнами. На території сучасного Єгипту за різними оцінками їх проживає від 6 до 8 млн. Також копти в невеликій кількості населяють країни Північної Африки, Америки і деякі європейські держави. Назва “копт” має грецьке походження і перекладається як “єгиптянин”.

Як уже згадувалося раніше, копти існували ще за часів Стародавнього Єгипту, коли в цій країні і в деяких народів Південної і Північної Африки, панувало християнство. У 641 році араби проникають на Близький Схід, і багато єгиптян приймають мусульманство. Ті ж, хто зберіг християнську віру, отримали назву копти. Копти навіть зовні відрізняються від інших єгиптян.

Якщо подивитися на фотографії коптів, то здасться що це фараони, тільки в іншому одязі. Вони ніби зійшли з давніх фресок. Їх обличчя має такі ж тонкі і аристократичні риси, красивий розріз очей і досить світлу шкіру. Чистота крові – важлива якість для цього народу. Тому одружуються копти або на представниках своєї національності, або на європейцях. Вступити в шлюб можна тільки один раз, і його не можна переривати. І звичайно копти здійснюють церковний обряд вінчання.

Взагалі, вони трепетно зберігають свої християнські традиції і звичаї, незважаючи на те, що живуть в мусульманському суспільстві. Мова коптів, яка виникла ще на початку нашої ери, настільки древня і унікальна, що з її допомогою вдалося розшифрувати давньоєгипетські папіруси. Проте варто зазначити, що коптська мова не використовують у простій розмовній мові близько 300 років, але книги, що мають сакральний характер, досі друкують коптською, так само як і на арабській.

Коптська Церква починає свою історію в часи, коли святий Марк Євангеліст приїжджає в Олександрію. Тут його переслідують, а потім і вбивають в 69 році римляни. Святий Марк стає першим коптським патріархом, тобто його наділяють титулом Папа. Це звання має довічний характер і його власника шанують як главу всього народу. На сьогоднішній день коптським патріархом є Феодор II, обраний на цю посаду 18 листопада 2012. Те, що Єгипет деякий час був повністю християнською державою, є наслідок його безпосереднього сусідства зі Святою Землею.

Також, відомо, що тут деякий час жили батьки Ісуса Христа – Діва Марія і Йосип, які ховали його на берегах Нілу від переслідувань підступного і жорстокого царя Ірода. І сьогодні ці святі місця в Африці є місцем паломництва багатьох християн.

Хоч коптська церква і належить до православ’я, вона має низку істотних відмінностей. Наприклад, копти визнають тільки одну Божественну сутність Христа, тобто є монофізитами. З цього приводу був зібраний Халкидонський Вселенський Собор в 451 році, який визнав монофізитство єрессю. Ці події привели до того, що коптська церква відкололася від ортодоксальної (традиційної) православної.

Зовні коптські храми в чомусь схожі з традиційними соборами християн: вівтар у них звернений на Схід, є свічки, іконостас та інше. Однак на відміну від традиційних християн, оздоблення у коптів досить скромне. У церквах встановлені лавки, православні ікони Африки, які прикрашають коптські храми не такі урочисті і, здається, що вони намальовані дітьми. Мова богослужіння в таких храмах — коптська. Хрести, зроблені таким чином, що як би ви на них не глянули, було видно хрест, тобто вони орієнтовані на 2 сторони.

Священнослужителі носять шкіряні хрести тюрбани. Молитву єгипетські копти здійснюють сім разів на день, звернувшись на схід, і обов’язково з покритою головою. Також вони дотримуються постів, на які припадає основна кількість днів у році.

Коптські кладовища, зовсім не схожі на місця поховання інших православних християн. На могилах покійних будуються каплиці невеликого розміру і без даху, в якій за великим рахунком і немає необхідності, адже опади у Єгипті явище вкрай рідкісне. У таких каплицях копти християни можуть провести цілий день, здійснюючи своїм молитви. Іноді в них живуть, невеликий проміжок часу і навіть готують їжу.

Коптська церква є родоначальницею чернецтва, звідки воно поширилося по всьому світу в III-IV століттях. Найперший коптський монастир, який, до речі, функціонує і на сьогоднішній день, знаходиться на півночі Єгипту в пустелі. Заснований він був Антонієм Великим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *