В Ізраїль за рік не пустили 3000 туристів з України

В Ізраїль за рік не пустили 3000 туристів з України

На сьогоднішній день в Ізраїлі, діє правило, згідно з яким співробітники прикордонної та імміграційної служби не зобов’язані пояснювати “підозрілим” туристам, чому вони не можуть в’їхати до країни. Щотижня прикордонна служба не пропускає до Ізраїлю десятки громадян, підозрюючи їх у намірі незаконно працювати на території єврейської держави. Особлива пильність проявляється по відношенню до туристів з країн, з якими встановлено безвізовий режим, зокрема, з Росії, України, Грузії та Молдови. Причому, затримані на кордоні зазвичай розповідають, що частіше за інших не пропускають українців.

Консул України в Ізраїлі Анатолій Писаревський повідомив нашому кореспонденту, що, за його даними, в 2014 році близько 3 тисяч туристів з України, які прибули в Ізраїль, не отримали дозволу на в’їзд в країну і були депортовані. Дипломат каже, що абсолютно точних офіційних даних з цього приводу немає, оскільки ізраїльська сторона їх відмовляється надавати, але дана оцінка зроблена на підставі інформації, отриманої від авіаперевізників і з інших джерел. В цьому році відмови на в’їзд в Ізраїль отримали не менше 800 українських громадян – за оцінкою Писаревського, в реальності таких відмов було приблизно на третину більше. Якщо виходити з цієї оцінки (1200 відмов за перші п’ять місяців), то і в 2015 році близько 3 тисяч українських туристів, що купили авіаквитки і прилетіли в Бен-Гуріон, не потраплять до Ізраїлю.

За даними міністерства туризму Ізраїлю, в 2014 році єврейську державу відвідало 135 тисяч туристів з України. Таким чином, на кордоні “відсівають” більше 2% туристів. Тобто, в середньому, з 160 пасажирів стандартного літака Boeing 737-800, який прилітає з Києва до Ізраїлю, трьох-чотирьох кожен раз “повертають на кордоні” в аеропорту імені Бен-Гуріона. Подібна практика не сприяє поліпшенню відносин між країнами.

Анатолій Писаревський працює консулом України в Ізраїлі з початку 2015 (раніше він був консулом в Індонезії). За його словами, проблема затримань українських громадян на ізраїльському кордоні стала особливо гострою в минулому році. Скоріш за все, це було зв’язано з побоюваннями ізраїльської влади з приводу намірів туристів з неблагополучних районів України (насамперед, на сході країни, де йдуть бойові дії), які не мають права на репатріацію, “затриматися” в Ізраїлі і знайти тут роботу.

Українське консульство практично щодня отримує звернення від громадян України, затриманих в аеропорту Бен-Гуріон, які скаржаться на необґрунтованість рішення про депортацію і неналежну поведінку ізраїльських прикордонників і слідчих імміграційної служби.

Угода про безвізовий режим між Ізраїлем і Україною діє з 2011 року.

“Ізраїльська сторона побачила певний імміграційний ризик на поточний момент з боку громадян України. Ми не заперечуємо, що він присутній. Але політика, яка проводиться в аеропорту, на мій погляд, не зовсім правильна … – каже Писаревський. – На підставі тих справ, з якими я особисто знайомий, можу сказати, що приблизно в половині випадків відмови на в’їзд недостатньо обґрунтовані. Наприклад, коли йдеться про ситуації з відмовою на в’їзд християнським паломникам. У виняткових випадках нам доводиться в подібних ситуаціях писати гарантійні листи, коли є звернення від офіційних організацій, наприклад”.

Консул України розповідає, що йому доводилося стикатися з ситуаціями, коли українських туристів не пускали в Ізраїль, незважаючи на наявність у них не тільки зворотних квитків, але і документів про заброньовані готелі, а також за відсутності “негативної історії” минулих візитів в країну.

“Скарги приходять щодня. І ми повинні реагувати. Через кожний такий інцидент відсилається нота в (ізраїльський) МЗС. На кожній зустрічі з ізраїльськими колегами це питання піднімається. Але поки це не привело до змін на краще, – зазначає консул. – На нашу думку, ситуація, що склалася на безвізовий режим не тягне. Якщо ізраїльська сторона вважає, що є імміграційний ризик, то потрібно ухвалювати адекватні заходи – потрібно відмовлятися від безвізової угоди і вводити візи … Але не можна миритися з нинішньою ситуацією, коли люди купують авіаквитки, витрачають гроші, планують свої відпустки, приїжджають сюди, а тут їх розгортають і відправляють назад”.

“Нас турбує велика кількість відмов і ставлення до людей в аеропорту з боку співробітників. Судячи з потоку скарг, мова йде про напрацьовану практику поведінки (представників влади) на кордоні. Але серед депортованих часто є і вагітні жінки, і жінки з маленькими дітьми, і люди зі слабкими здоров’ям. На людей чиниться психологічний тиск, вони губляться в стресовій ситуації. Нещодавно ми отримали скаргу з приводу жінки, якій під час такого розгляду стало погано, вона попросила про медичну допомогу, лікаря їй не надали, і тільки після того, як її відвезли в імміграційний центр, де у неї стався серцевий напад, до неї викликали лікаря. Бували випадки, коли людям в таких ситуаціях відмовляли навіть у питній воді, що вже може трактуватися як порушення прав людини. Нам скаржилися і на застосування фізичної сили” , – говорить Анатолій Писаревський.

Дипломат зазначає, що в Києві спочатку не вірили в те, що мова йде про особливе ставлення до українських туристів в Ізраїлі. Але тепер, на тлі зростаючого числа негативних відгуків і скарг, виник суспільний резонанс.

На думку Писаревського, потрібно приймати негайні заходи для залагодження ситуації. “Безвізовий режим – це добре, мені б не хотілося, щоб Ізраїль і Україна повернулися до візового режиму. Але візовий режим міг би бути одним з можливих варіантів врегулювання, якщо нас не почують”, – каже український дипломат.

На даному етапі ця тема обговорюється на рівні консульських консультацій та заступників міністра закордонних справ України. Але питання може бути винесено і на розгляд Верховної Ради.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *