Науковці з Університету Майамі показали, що виверження вулкана в Тонга в 2022 році було сильнішим за найбільші ядерні випробування США і зробило мегацунамі. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Science Advances.
Фахівці проаналізували знімки та карти, отримані в результаті супутникових спостережень та зйомок з безпілотників, а також дані польових досліджень, щоб реконструювати цунамі, що виникли в архіпелазі Тонга. Виявилося, що регіон характеризується складними рельєфом мілководного дна, що діє як пастка для повільних хвиль, що утримує цунамі протягом однієї години.
Вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай зробив три вибухи. Перший характеризувався потужністю 0,5 мегатонни в тротиловому еквіваленті, другий був через 12 хвилин і досяг потужності 4 мегатонни, а третій стався через 38 хвилин після другого і досяг рекордних 15 мегатонн або вище. Виверження Тонга породило цунамі заввишки 85 метрів. На береги острова Тофуа обрушилися хвилі заввишки 45 метрів, а на населений острів архіпелагу Тонгатапу — 17 метрів. Природна катастрофа забрала життя кількох людей.
Причинами нечисленних жертв стали вдале місце виверження (хвилі від нього обрушилися на круті береги заввишки від 30 до 70 метрів), відсутність туристів через карантинні заходи проти пандемії COVID-19, а також заходи щодо запобігання та евакуації населення, що проводяться на островах Тонга кілька років до виверження. Однак існують і інші підводні вулкани, здатні породити мегацунамі такої ж сили і є потенційною загрозою для життя десятків тисяч людей.
Вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай є частиною величезної підводної кальдери Хунга діаметром п’ять кілометрів. Цей вулкан сприяв формуванню наймолодших вулканічних островів Землі. Підводне виверження вулкана Тонга є наслідком конвергенції Тихоокеанської та Індо-Австралійської тектонічної плити. За своєю силою можна порівняти з виверженням вулкана Кракатау в 1883 році, яке призвело до загибелі понад 36 тисяч людей.