День українського кіно святкують сьогодні

Сьогодні, 10 вересня, День українського кіно – свято всіх причетних до створення вітчизняного кінематографа, а також його відданих поціновувачів. День встановлений згідно з Указом президента від 12 січня 1996 й щороку відзначається у другу суботу вересня. Цьогоріч так співпало, що свято збігається з днем народження одного з засновників українського кіно, класика світового кінематографа Олександра Довженка.

Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття, коли в 1893 році механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше за Едісона й більше ніж за рік раніше братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроекційний апарати. Кілька років по тому, в Харкові Альфред Федецький зняв кілька короткометражних картин і 2 грудня 1896 у приміщенні Харківського оперного театру (тепер обласна філармонія) провів перший в Україні публічний кіносеанс. На час винайдення кіно вважалося атракціоном, “рухомою фотографією”; воно багато запозичувало з літератури і театру.

В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 року, з 1909 почали випускались комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів: “Шельменко-денщик”, “Москаль-чарівник”, “Ніч перед Різдвом”. Існували невеликі студії в Катеринославі (Дніпро), Одесі, Києві. Потім були по-справжньому “революційні” для українського кіно 20-ті роки ХХ століття, коли з’явилися фільми Довженка “Звенигора” (1928), “Арсенал” (1929), “Земля” (1930).

З появою звуку український кінематограф отримав нове дихання. У 30-х роках Іван Кавалерідзе знімає “Коліївщину” (1933), “Прометея” (1935), “Наталку Полтавку” (1936), “Запорожця за Дунаєм” (1937). Після закінчення війни, попри жорстку цензуру й тиск з боку тоталітарної держави, на екрани кінотеатрів виходять фільми Леоніда Осики, Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Юрія Іллєнка та інших визначних українських кінорежисерів, де й досі немеркнучим світлом сяють зірки акторського таланту Івана Миколайчука та Леоніда Бикова, Лариси Кадочникової та Ади Роговцевої, Богдана Ступки та Костянтина Степанкова.

Новітній український кінематограф, долаючи з одного боку хронічне безгрошів’я, а з іншого засилля, передусім, російської кінопродукції, час від часу, все ж радує кіноглядача якісними кінострічками: варто згадати хоча б фільми Сергія Лозниці, Мирослава Слабошпицького, Марини Вроди, Олеся Саніна, Михайла Іллєнка.

В День українського кіно пам’ятаймо також про те, що в путінській неволі знаходиться український кінорежисер Олег Сенцов. Той, чиє місце на знімальному майданчику поряд з камерою – знаходиться за гратами. Сподіваймося, що рано чи пізно він повернеться на батьківщину, і ми ще побачимо його кращий фільм.

Раніше повідомлялося, що в проекті бюджету на 2016-й рік передбачено збільшення фінансування вітчизняної кіногалузі на 100 млн гривень.

“Згідно з проектом бюджету, українське кіно додатково отримає плюс 100 млн до цьогорічної цифри. Загалом це буде вже порядку 260-270 млн гривень на фінансування кінопроцесу”, – наголосив міністр культури

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *