“Погляд на Прагу з-під мосту” від гідів-волоцюг

"Погляд на Прагу з-під мосту" від гідів-волоцюг

У Празі талановиті фахівці туризму, дослідники-гуманітарії і просто людинолюбства зважилися на незвичайний експеримент, здатний разом вбити двох дуже важливих зайців: підвищити прибутковість туристичної галузі і врятувати як мінімум кількох людей, що опинилися на дні сучасного життя. Вони розробили і запустили екскурсійний проект, що пропонує туристам ознайомитися з виворотом життя чеської столиці, при цьому провідниками у цей неприкрашений світ є гіди-бомжі. Точніше, колишні бомжі – ті деякі щасливці, яким вдалося здолати самих себе і зробити спробу за допомогою чесної праці повернутися в соціум.

В рамках проекту Pragulic (слоган на чеському голосують “Побачити Прагу очима бездомного”, англійською – “Погляд на Прагу з-під мосту”) такі незвичайні гіди пропонують екскурсантам прогулятися за тими маршрутами, на які звичайний турист, напевно, сам ніколи б не набрів. Це стежки осторонь від туристичних маршрутів, наприклад, вузькі провулки, де процвітає кримінал, які від галасливих наповнених людьми вулиць деколи відокремлює всього пара будівель.

“Ми, на відміну від класичних екскурсій, пропонуємо траси, цікаві з іншої точки зору, місця, куди б людина, наприклад, у ряді випадків сама би не пішла або які вона знає тільки з лицьового боку, але не з виворітного, не підозрюючи, що на цьому місці реально відбувається. За таким маршрутом в центрі міста водить туристів гід Карім, який показує, в яких місцях процвітає проституція, де продають наркотики тощо”, – розповіла” Радіо Прага “одна з організаторів проекту, студентка факультету гуманітарних досліджень Карлова університету Тереза ​​Юречкова.

За словами дівчини, спочатку для проекту відібрали п’ятьох бездомних, з них четверо утрималися на роботі. І притому настільки успішно, що було вирішено розширити штат, так що на даний момент у проекті беруть участь дев’ять гідів.

“Ми розширили список екскурсій, оскільки у кожного провідника своя траса, пов’язана з його життєвою темою, а також пропонуємо нові програми. До них відноситься “24 години без дому” – ви можете випробувати на особистому досвіді, як це – провести добу на вулиці… Групам студентів і молодим людям призначається програма Prague Homeless Challenge, націлена на підтримку екології, дозволить організувати тут різні заходи в громадських місцях і включає в себе допомогу бездомним”, – розповіла Юречкова. Як правило, групи супроводжують перекладачі.

Варто відзначити, що празький проект по залученню бездомних до роботи з туристами – аж ніяк не перший. Так, ще кілька років тому екскурсійні тури з такими провідниками почали пропонувати в голландському Утрехті, знають гідів-бездомних і в Амстердамі, а також в Лондоні. Треба думати, ініціатива непогано себе зарекомендувала, адже всі нові міста і країни починають пропонувати подібні послуги. Наступна на черзі – Барселона. До речі, в ужитку турфірм вже з’явився новий термін – poorism, похідне від poor (“бідняк”) і tourism (“туризм”), зазначає видання Maclean’s.

В свою чергу відмітимо, що у Японії стає популярним послуга з котами-гідами, які показують Хіросіму з іншого боку, а саме онлайн сервіс Cat Street View.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *