Чому Червоне море отримало свою назву

Природа Африки дуже різноманітна і норовлива. Савани спокушають своєю розкішшю, а наявні моря привертають до себе туристів не один рік своїм теплом і мальовничістю.

Червоне море, яке знаходиться в Північній Африці між материком і Аравійським півостровом, є частиною Індійського океану. На півночі розташувався Суецький перешийок, що розділяє Акабський і Суецький канали. Червоне море з’єднується ще з двома морями: Середземним (за допомогою Суецького каналу) і Аравійським (за допомогою Баб-ель-Мандебської протоки через Аденську затоку).

Дане море є найбільш солоним серед всіх інших на планеті. Воно омиває такі країни:

Єгипет;
Ємен;
Судан;
Саудівська Аравія;
Еритрея;
Джибуті;
Ізраїль;
Йорданія.

Площа морської поверхні становить 450 тисяч кіломтрів, з яких лише третина не лежить в тропічному поясі. Береги досить рівні, немає порізаних ділянок. Дно відрізняється наявністю мілини біля берега до 200-метрової глибини, яка найбільша на півдні, там є всілякі острови (коралові і корінні). У середньому глибина – 437 м.

Водорості Червоного моря не заважають йому бути найчистішим. У морі є трохи островів, причому більша їхня частина – в південній акваторії, наприклад:

– великий архіпелаг Дахлак;
– невеликі архіпелаги Суакін, Фарасан і Ханіш;
– острів Камаран.

Серед усіх субрегіонів Африки саме сюди приїжджає багато людей на відпочинок, бо Червоне море особливо чисте. Це відбувається через те, що ні яка річка в нього не впадає, а, отже, ніщо не приносить каламутний мул і пісок, які і крадуть прозорість вод.

У той же час висока солоність водойми пояснюється двома факторами:

– випадає невелика кількість опадів (до 100 мм у кращому випадку);
– високі показники випаровування з поверхні (близько 2000 мм).

Коли ж ніяких опадів не є взагалі (а таке буває нерідко), море поповнюється за рахунок Аденської затоки, в яку через Баб-ель-Мандебську протока надходить більше води, ніж вимивається з неї. У зв’язку з цим повністю вода зможе помінятися в морі лише за 15 років.

Так як на більшій частині узбережжя тропічний пустельний клімат, то найхолоднішими вважаються місяці грудень і січень, коли температура в світлий час доби становить від 20 до 25 градусів. Найбільш жарким називають серпень, під час якого температура в 35-40 градусів нікого не здивує. Такі природні особливості дозволяють навіть взимку туристам в Єгипті купатися в морі, температура якого буде 20 градусів (влітку ця цифра доходить до 27).

Через що Червоне море отримало назву?

Звичайно, точної відповіді, чому Червоне море називається червоним, не знає зараз, напевне, ніхто, проте існує кілька версій:

– неправильне прочитання;
– від частини світу;
– через червоні скелі;
біблійна;
– завдяки особливим водоростям.

Про Червоне море були запис ще в древніх документах хім’ярітамі, що жили до арабів в Південній Аравії. Вони слова зображували графічно, тільки не увічнювали голосні звуки, тому з назви залишилися лише три букви: “х”, “м”, “р”. Розшифровуючи такі дані, араби припустили, що назвою є слово “ахмар”, яке означає “червоний”.

У міфах і переказах древні люди у всьому світі часто асоціювали якусь сторону світла з деяким кольором (південь – червоний, північ – чорний, схід – білий). Ось і виходить, що Червоне море – це південне море, а не червоне за кольором.

Ще можна припустити, що море отримало свою назву через скелі, які моряки могли спостерігати вздовж узбережжя. Вони мають червоний колір, до того ж, явно відбиваються в самому морі, створюючи чудові пейзажі у відповідних відтінках.

Згідно з біблійною версією, древні євреї переходили в Єгипет з Ізраїлю, якраз морем. Тоді морська безодня, за наказом Мойсея, розступилася і пропустила людей. Завдяки цьому чуду вони змогли перетнути морське дно. Переслідувачі, які наздоганяли їх, також хотіли пройти той же шлях, однак море з’єдналося над ними, знищивши їх. Від крові загиблих води стали червоними, таким чином і закріпилася назва — Червоне море.

Найбільш реалістичною, та й найбільш поширеною, називають таку версію, згідно з якою у всьому “винні” водорості Червоного моря. У певний часовий період у водах починають активно розмножуватися одноклітинні водорості – ціанобактерії (наукова назва Trichodesmium erythraeum). Вони мають велику кількість червоного пігменту (його назва фікоеритрин), в результаті масового поширення виходить “цвітіння” моря, і саме червоного кольору, аж до коричневого відтінку.

І все ж навіть це припущення не є стовідсотковим, так як описані природні явища на поверхні морських вод спостерігаються дуже рідко, на відміну від нещасних випадків з небезпечними рибами на пляжах. Звичайно, історія завжди викликає інтерес, проте основна принада Червоного моря – його сьогодення, яке відрізняється чистотою і унікальними властивостями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *